Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą ir gaukite visas naujienas:
 
 
Lankomumas
Nuo 2018-10-17
Iš viso 348483
Šiandien 118
Dabar 4
 
Projektinė patirtis Lenkijoje ir Slovakijoje / Paskelbta 2015-06-18

           

           Raseinių vietos veiklos grupės ‚Raseinių krašto bendrija“, įgyvendindami projektą „Raseinių VVG vietos plėtros strategijos įgyvendinimo dalyvių gebėjimų ugdymas ir aktyvumo skatinimas“, finansuojamą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Parama VVG veiklai, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“ trečiąją ir ketvirtąją veiklos sritis asmenų mokymui ir konsultavimui, birželio 8-12 dienomis 24 asmenų grupė lankėsi Lenkijoje ir Slovakijoje. Vizitų metu susipažinome su įstaigų veikla, ypatingą dėmesį skyrėme „gerosios“ patirties sklaidai ir tarptautinio bendradarbiavimo užmezgimui, kaimo plėtros programoms (nacionalinėms ir ES) bei paramos priemonėms (Leader metodo įgyvendinimas kaimo plėtros programose), pagal 2007-2013 m. KPP (kaimo plėtros programas)  kurios remia vietines iniciatyvas, skatinančias kaimo plėtros dalyvių bendradarbiavimą.

             Dvi vizito dienas praleidome Lenkijoje, vos 26 kilometrus nuo Varšuvos įsikūrusiame, sodininkyste ir daržininkyste garsėjančiame Tarczynos miestelyje. Pirmosios dienos susitikime leidiniais, gerosios patirties sklaida raseiniečiai dalinosi  su Lenkijos VVG „LGD Perly Mazowsza“  administracija ir valdybos nariais. Tarczynos miesto burmistrė Barbara Galicz, negailėdama savo laiko, dalinosi mintimis ir ilgamete patirtimi apie svarbų bendruomenių vaidmenį savivaldai ir vietos valdžios vaidmenį bendruomenėms bei LEADER programos įtaką ekonominės bei socialinės gerovės kaimo teritorijoje augimui. Burmistrė džiaugėsi, kad dėl puikios geografinės padėties jos vadovaujamoje vietovėje netrūksta darbų vietų, nepastebimas pokytis emigracijoje. Pažymėjo, kad įgyvendinant  2007-2013 metų strategiją, 63 projektų įgyvendinimui buvo gautos 6 milijonų zlotų lėšos. Vietos veiklos grupės „LGD Perly Mazowsza“ administracija stengėsi, kad investicijos ateitų į kiekvieną jos teritorijooje esančią vietovę. Nors projektų įgyvendinimui skiriama paramos suma turėjo 300 000,00 zlotų lubas, tačiau pavyko sklandžiai įgyvendinti visus numatytus projektus,  kurie prisidėjo prie vietos gyventojų gyvenimo kokybės pagerinimo ir patogumo, gyvenamosios aplinkos grožio ir patrauklumo: rekonstruoti ar naujai įrengti 6 sporto aikštynai, kanalizacija, įrengtas apšvietimas, renovuotos biblioteka, bažnyčia  ir ambulatorija, įrengtos vaikų žaidimų ir lauko treniruoklių aikštelės, suorganizuota daug įdomių, savo turiniu vienas nuo kito besiskiriančių renginių, išleisti keli informatyvūs leidiniai. Įgyvendinti 3  turizmo projektai ir 3 aplinkosaugai projektai.

              Iš pat ryto atvykome į dalykinį susitikimą su Slovakijos VVG „SPIŠ“ atstovais Žakovycoje. Susitikimo metu maloniai nustebino  vietos VVG darbuotojų pastangos su mumis bendrauti rusų kalba. Abiems šalims turimų rusų kalbos žinių pakako ir ilgoms diskusijoms apie bendruomenių problemas, įgyvendinant projektus bei Vietos plėtros strategijų įgyvendinimo patirtį ir pamokas naujovių diegimą, pažangių technologijų kūrimą, įgyvendinant aplinkosaugines priemones kaimo vietovėse.   Slovakijos VVG „Spiš“  teritorijoje, apimančioje 1 miestą ir 13 kaimiškų vietovių, gyvena 33 607 gyventojai. 2007-2013 metų strategijos įgyvendinimui buvo gauta virš 2 mln. eurų parama. Kurių dėka įgyvendinti 42 investiciniai ir „minkšti“ projektai: atlikta įvairių administracinių ir visuomeninių pastatų rekonstrukcija, atnaujinta gaisrinė, religiniai objektai, sutvarkytos viešosios erdvės, įrengtos vaikų žaidimų ir sporto aikštelės, renovuotas vandentiekis ir kanalizacija, suremontuoti keliai, šaligatviai, suorganizuota įvairių renginių.

             Slovakai pripažino, kad įgyvendinant strategiją sunkiausiai sekėsi su verslo projektais, kuriant naujas darbo vietas. Nepaisant, kad Slovakija savo nepakartojamu kraštovaizdžiu, įvairiomis turizmui siūlomomis paslaugomis  turistams patraukli visais metų laikais, tačiau per strategiją buvo įgyvendinti tik   4 su turizmo paslaugomis susieti projektai.
             Slovakijos VVG „SPIŠ“ administracija ypač džiaugėsi sėkmingai įgyvendinę 2 tarptautinius projektus su lietuviais, lenkais ir estais. Įgyvendinant projektus įvairiomis kūrybinėmis formomis projekto partneriai vieni kitiems pristatė kas turistams patraukliausia jų šalyse, savo nacionalines tradicijas, rūbus, patiekalus, produktus.  
           Kitą dieną tęsėme dalykinį susitikimą su Slovakijos VVG „SPIŠ“ atstovais. Aptarėme tarptautinio bendradarbiavimo galimybes kitame strateginiame laikotarpyje. Lankėmės pagal LEADER programą įgyvendintuose projektuose, kuriuose skatinamas vietinis sektorius, plėtojamas turizmas.

           Lyginant aplankytų šalių – Lenkijos ir Slovakijos projektinę patirtį, panašumus ir skirtumus su Lietuva, dalinantis naujai gimusiomis idėjomis, ilga kelionė namo neprailgo.
          Artėjant sekančiai strategijai belieka visiems  palinkėti  kurti, kol kiti svajoja, daryti sprendimus, kol kiti dvejoja,  dirbti, kol kiti tinginiauja,  ištverti, kol kiti pasiduoda, mokytis, kol kiti pramogauja, investuoti, kol kiti išlaidauja ir po ilgo darbų maratono džiaugtis pasiektais rezultatais.

                                                                                                 

Raseinių rajono vietos veiklos grupės
„Raseinių krašto bendrija“
projekto administratorė  Vilma Račkauskienė


 

« Atgal į naujienas