Nuo | 2018-10-17 |
Iš viso | 350801 |
Šiandien | 280 |
Dabar | 47 |
Biliūnų kaimo bendruomenės „Kaštonų respublika“, kaip gerasis pavyzdys verslioms bendruomenėms, vasario 25 dieną buvo pakviesta pristatyti savo edukacines veiklas į Anykščiuose vykusį bendruomenių verslumo renginį „Verslas kartu“. Renginį organizavo Anykščių verslo informacijos centras kartu su Anykščių rajono savivaldybės administracija ir jaunųjų profesionalų programos (JPP) „Kurk Lietuvai“ dalyviais M. Satkauskaite ir E. Matulaičiu. Renginio metu pristatytas JPP „Kurk Lietuvai“ dalyvių Anykščiuose sukurtas pirmasis Lietuvoje vietos bendruomenių verslo paramos tinklas.
Daugiau nei 100 renginio dalyvių - vietos bendruomenių nariai, tarp jų ir Raseinių rajono vietos veiklos grupės Raseinių krašto bendrija“ administracijos darbuotojai, domėjosi verslo finansavimo galimybėmis, verslą remiančiomis iniciatyvomis, mokestine sistema bei bendravo su versliomis bendruomenėmis iš įvairių Lietuvos regionų. Pranešimus renginyje skaitė valstybinės mokesčių, veterinarijos inspekcijų bei žemės ūkio ministerijos atstovai.
Šiuo metu visoje Lietuvoje yra daugiau nei 80 įvairiais verslais užsiimančių vietos bendruomenių, tačiau Anykščiuose, iš šiuo metu veikiančių 44-ių vietos bendruomenių pirmuosius žingsnius versle pradeda žengti tik kelios.
Verslas bendruomenėje sukuria sąlygas užsidirbti pajamų bendruomenės reikmėms ir spręsti iškylančias socialines problemas, gerina žmonių verslumo įgūdžius. Renginio metu, bendruomenėms buvo pristatytas Anykščių vietos bendruomenių verslo paramos tinklas, kurio idėją pasiūlė ir įgyvendino JPP „Kurk Lietuvai“ dalyviai. Šio tinklo tikslas – suteikti konsultacinę pagalbą bendruomenėms, norinčioms užsiimti ekonomine veikla bei skatinti verslo ir bendruomenių bendradarbiavimą.
„Verslas kartu“ dalyvius sveikinęs ir paramos tinklo memorandumą pasirašęs Anykščių rajono savivaldybės meras S. Obelevičius pastebėjo, kad dauguma lėšų iki šiol buvo nukreipiama infrastruktūros vystymui, o šiuo metu atėjo laikas bendruomenėms imtis verslo ir įveiklinti sukurtą infrastruktūrą.
Anykščių verslo informacinio centro direktorė R. Gudonienė džiaugėsi, kad Anykščių vietos bendruomenių verslo paramos tinklas jau veikia: „Po keleto pirmųjų susitikimų pas mus atėjo verslininkai, kurie turėjo konkrečių idėjų kaip bendradarbiauti su bendruomenėmis ir ieškojo kontaktų. Tikimės, kad visi supras, kodėl tai yra reikalinga“. R. Gudonienė taip pat pastebėjo, kad toks tinklas yra pirmasis Lietuvoje ir galėtų tapti geruoju pavyzdžiu kitoms Lietuvos savivaldybėms.
Renginyje apsilankiusios Raseinių r. Biliūnų kaimo, Šakių r. Aukštelkų, Birštono r. Nemajūnų ir Kėdainių r. Pelėdnagių kaimo ir kitos bendruomenės drąsino apie verslus galvojančius anykštėnus ir dalinosi savo patirtimi.
Daugiau informacijos apie „Kurk Lietuvai“ dalyvių sudarytą verslių Lietuvos bendruomenių žemėlapį, sukurtą paramos tinklą, bei naudingą teorinę medžiagą galima rasti Anykščių verslo informacinio centro puslapio www.vicanyksciai.lt bendruomenių skiltyje, kuriame vietos atsirado ir Raseinių rajono atstovams - Biliūnų bei Betygalos kaimo bendruomenėms.
Apie „Kurk Lietuvai“
2012 m. prasidėjusi Jaunųjų profesionalų programa (JPP) „Kurk Lietuvai“ – pirmoji ir kol kas vienintelė profesinio tobulinimo ir gerosios užsienio praktikos pritaikymo programa Lietuvoje, kuri suteikia galimybę jauniems profesionalams savo žiniomis ir idėjomis prisidėti prie modernios Lietuvos ateities kūrimo.
2014 m. rudenį programa išplėsta į Lietuvos savivaldybes, įtraukiant ir Lietuvoje aukštąjį išsilavinimą įgijusius jaunuosius profesionalus. JPP "Kurk Lietuvai" savivaldybėse vykdoma dviejų rotacijų per metus principu.
Programos metu dalyviams rengiami specialūs mokymai, sudaromos sąlygos plėsti vertingų kontaktų tinklą bei įgyvendinti įvairias visuomeninio pobūdžio iniciatyvas.
„Kurk Lietuvai“ dalyviai Anykščiuose įgyvendina Anykščių rajono savivaldybės investicijų ir projektų valdymo skyriaus pasiūlytą projektą „Bendruomenių verslumo skatinimas“.
Įkvepiančios idėjos renginio dalyviams
Dažnai nutinka taip, kad grįžti iš renginio apimtas gąsdinimų, draudimų, apleistas buvusių idėjų, bendruomeninės veiklos nuovargio ir klausimo - kam viso to reikia? Anykštėnų renginys – sėkmingas ir išskirtinis. Reikia pripažinti, kad sėkmė slepiasi ne už padedamo kryželio, kad dariau, bet už to - kaip padariau. Lakoniškas, informatyvus renginys suteikė bendruomenių atstovams daug naudingos informacijos bei naujų verslumo idėjų. Pranešimuose, diskusijose ir pokalbiuose gauti atsakymai į visus rūpimus klausimus: - Kas yra bendruomenės verslas ir kokios iniciatyvos gali būti naudingos bendruomenės verslui? Kaip sukurti unikalų gaminį? Kaip sukurti unikalią paslaugą? Kaip pritraukti klientų? Kur rasti pradinių finansų? Kiek mokesčių teks mokėti valstybei bei iš kur ir kokius leidimus gauti verslo veiklai vykdyti Konkretūs Anykščių verslininkų bendradarbiavimo pasiūlymai bendruomenėms, įvairių Europos fondų verslo finansavimo galimybės.
Žengiant į naują LEADER programos strategijos laikotarpį, bendruomenės savo sutvarkytuose bendruomenės namuose raginamos aktyviau įžiebti ne tik kultūrines ugneles, bet imtis socialinio verslo. Verslumo link baukščiai žengiamiems bendruomenių žingsniams - padrąsinantis pavyzdys pirmasis Lietuvoje įkurtas Anykščių krašto bendruomenių verslo paramos tinklas.
Gal Raseiniai bus antrieji ?
Biliūnų kaimo bendruomenės pirmininkė
Vilma Račkauskienė