Nuo | 2018-10-17 |
Iš viso | 353297 |
Šiandien | 17 |
Dabar | 4 |
Ankstyvą š.m. liepos 14 dienos rytą 50 butkiškiečių išsirengė į mokomąjį vizitą po Marijampolės ir Vilkaviškio rajonų kaimų bendruomenes. Šis vizitas organizuotas įgyvendinant projektą ,,Ne vieni“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas“ pateiktą paraišką Nr. (5TP-KK-12-1-009544-PR001) paramai gauti. Vykome ne tik pasisemti gerosios patirties, susipažinti su kitų rajonų kaimų bendruomenių vykdoma projektine veikla, bet siekdami su Marijampolės savivaldybės Užgirių kaimo ir Vilkaviškio savivaldybės Gižų kaimo bendruomenėmis reguliariai tarpusavyje dalintis informacija ir gerąja patirtimi, pasirašyti bendradarbiavimo sutarčių.
Marijampolėje mus pasitiko ir visą kelionę lydėjo Marijampolės kaimų bendruomenių sąjungos pirmininkė, VVG pirmininkė Lina Smolskienė.
Pirmiausiai aplankėme Tautkaičių kaimo bendruomenę. Ši bendruomenė pagal Sūduvos vietos veiklos grupės strategiją neseniai baigė įgyvendinti projektą „Etnokultūros tradicijų išsaugojimas Tautkaičiuose“, kurio tikslas – stiprinti senųjų Suvalkijos krašto švenčių gyvybingumą bei didinti jų organizavimo kokybę. Projekto metu įsigytas traktoriukas žolei pjauti, kuriuo grąžinama kaimo aplinka. Siekiant didinti organizuojamų renginių kokybę įsigyti muzikos instrumentai, įgarsinimo aparatūra bei tautiniai rūbai.
Tame pačiame kaime Tautkaičių kaimo klojimo teatro draugija „Gegnė“ įgyvendina projektą „Kultūros namų, esančių Marijampolės sav., Sasnavos sen., Dženčialaukos k., Liepų g. 20, remontas ir pritaikymas bendruomenės poreikiams“. Projekto metu planuojama atnaujinti kultūros namų pastatą bei pritaikyti jį bendruomenės poreikiams. Šis projektas vykdo jau 3-ąjį etapą iš 6-ių.
Vėliau vykome į Puskelnių kaimo bendruomenę, kuri, pagal Sūduvos vietos veiklos grupės strategijai pateiktą paraišką, remontuoja bendruomenės namų vidaus patalpas. Bendruomenė turi sukaupusi daug bendruomeniškos veiklos gerosios patirties. Aplankėme bendruomenės patalpose įsirengtą senovinių daiktų muziejų.
Balsupių kaimo bendruomenė gyvuoja jau septinti metai. Į bendruomeninę veiklą įsisukę kaimo gyventojai dabar nė neįsivaizduoja, kad jų kaimo gyvenimas galėjo būti kitoks - be kaimo bendruomenės namų, kuriuose jie švenčia, linksminasi ir atsisveikina su Amžinybėn išėjusiais savo artimaisiais, be puikaus krepšinio aikštyno, be Vaikų dienos centro, kuriame kasdien nuo pusiaudienio susirenka dvi dešimtys kaimo vaikų. Tai vis įgyvendintų projektų rezultatas. Balsupiuose veikia ledo rutulio klubas ,,Pelkių velniai“, kurios vadovas, pasitelkdamas filmuotą medžiagą, pasakojo apie šiuo metu įgyvendinamą projektą.. Kurį pabaigus, su puikiu apšvietimu, įgarsinimo aparatūra kaime bus įrengta ledo rutulio bei tinklinio aikštelės.
Gižų kaimo bendruomenė įgyvendino net šešis didelius projektus apie kuriuos mums papasakojo. Gižų seniūnijos seniūnas Romas Kučiauskas gražiai gyventi, tvarkytis ne tik savo aplinką, bet ir viešas erdves, burtis ir dalytis savo patirtimi, organizuoti įvairius renginius ir projektus Gižuose tvyro jau seniai, neleidžia abejoti įvairūs įvertinimai ir pasiekimai. 2003 metais įkurta aktyvi kaimo bendruomenė, 2007-aisiais laimėtas gražiausios gyvenvietės titulas, buriasi bendraminčių klubai, organizuojamos parodos, skaitymai, vakaronės, šventės, ekspedicijos. Visi pajutome, kad bendruomeniškumas čia visų pirma neformalus, „nenuleistas iš viršaus“, bet visiškai natūralus, kylantis iš vidaus. Net neklausiami gižiečiai vienas kitam gerų žodžių negaili, nebijo kaimynų pagirti, už pagalbą padėkoti, kito sėkme pasidžiaugti. Ir sako, kad geras pavyzdys, iniciatyva užkrečia, įtraukia, jai tiesiog negali likti abejingas.
Sunku likti abejingam, kai žinai, kaip žmonės džiaugiasi tuo, ką turi, vertina savo bei kitų darbą ir nesiskundžia, net jei kartais ir sunkiau sekasi. Atsakomybė už kitą, neatsainus požiūris į aplinką ir noras vienas kitam padėti, regis, ir yra šios mažos bendruomenės stiprybė. O kai tokių bendraminčių būrys didėja, kai vietos valdžia skatina ir pati iniciatyvą rodo, turbūt neverta stebėtis, jog žmonės drąsiai sako, kad ne tik išgyventi, bet ir gražiai gyventi nėra jau taip sudėtinga.
Namo grįžome vėlai vakare, pilni gerų įspūdžių ir daug sužinoję apie kitų rajonų bendruomenių vykdomą veiklą. Tai yra gerosios patirties pasisėmimas, tai ir yra kelias, kuriuo reikia eiti.
Butkiškės kaimo bendruomenės narė Birutė Bielskienė