Nuo | 2018-10-17 |
Iš viso | 354143 |
Šiandien | 116 |
Dabar | 9 |
Šiuo metu Biliūnuose it varške apkrėsti sodai, kaštonų žydėjimas gniaužia kvapą! Į nuostabią alėją išsirikiavę kaštonai, praėjusį savaitgalį kvietė visus tai pamatyti, pastebėti ir pasidžiaugti - taip, kaip japonai džiaugiasi savo sakuromis. Šįkart, savo gausiu žydėjimu tarsi patys kaštonai derinosi prie atvykstančiųjų baltų aksesuarų ir rūbų. Žieduose ir šventiškame šurmulyje skendintys Biliūnai skelbė, kad visų laukia didelė šventė.
Kaimo bendruomenė, įgyvendindama Lietuvos kaimo tinklui pateiktą projektą „Biliūnai vakar, šiandien ir rytoj“ suorganizavo konferenciją „Biliūnų kaimo raida ir perspektyvos“. Konferencijos metu buvo skaitomi pranešimai, lakoniškai ir įvairiomis priemonėmis paliesta 420 metų siekianti Biliūnų kaimo istorija, kurio raidą paskutiniuosius 5 metus ženkliai keitė aktyviai veikianti kaimo bendruomenė.
Atsižvelgdami į ką tik paminėtus skaičius, šventės vedantieji konferencijos dalyviams buvo paruošę 420 minučių aktyvios veiklos, per kurias jie patyrė 5 pojūčius - regėjo, girdėjo, lytėjo, uostė bei skanavo. Šie pojūčiai kaimo svečiams padėjo gauti visą informaciją apie Biliūnuose gyvenančių žmonių veiklą bei gyvenimo būdą.
Jau keletas metų iš eilės gegužės antrojoje pusėje biliūniškiai visus kviečia į „Kaštonų žydėjimo“ šventę. Tačiau šiais metais ši šventė buvo kiek kitokia - Biliūnų vietovės rašytiniuose šaltiniuose paminėjimo 420 metų jubiliejui buvo atidengta tautodailininko D. Janušausko ąžuolinė skulptūra su iki šiol Biliūnams tinkančiais simboliais – išsišakojusiu kaštono medžiu, jo išryškintais lapais bei vaisias, viršūnėje tupinčia pelėda bei vietovės istoriją žyminčiu skaičiumi 420. Dvariškių rūbais vilkintys šventės vedantieji, įvairios tą laikmetį primenančios scenos dekoracijos, aukcione neįvardintais pavadinimais, tačiau intriguojančiomis istorijomis pristatyti 7 dvaruose naudoti daiktai, skatino susirinkusius įsivaizduoti kaip kažkada Biliūnų vieškeliu su išsipusčiusiais ponais važinėjo prašmatnios karietos, 1702 m. į Biliūnų dvarą eikliais žirgais kareiviai lydėjo Švedijos karalių Karolį XII ar po gero šimtmečio - Napaleono maršalą Makdonaldą.
- Paprastų žmonių lūpomis ir širdimis pasakojama Biliūnų kaimo kasdienybė ir praeities istorija, pripildyta pagarbos, meilės bei kiek bauginančios ateities, - kalbėjo bendruomenės pirmininkė V. Račkauskienė. Bet svarbiausia, kad mes patys suprantame, jog tiek dabartis, tiek ateitis labiausiai priklauso nuo mūsų visų čia gyvenančių. Vykdoma ir planuojama projektinė veikla mažam Biliūnų kaimeliui žada daug gyvasties. Sėkmingai visuomenę paliečiantys darbai paprastai nėra daromi vieno žmogaus. Išpuoselėta kaimo aplinka, sėkmingai organizuota konferencija visų bendruomenės narių, išvažinėjusių kitur gyventi, buvusių mūsų kaimo vaikų, anūkų bendro darbo rezultatas. Už tai visiems buvo atsidėkota bendruomenės pirmininkės padėkomis, gėlių vazonėliais.
Neįprastu išradingumu, kūrybingumu bei nagingumu kaimo svečius bei vienas kitą biliūniškiai nustebino įvairiomis priemonėmis sukurtais savo darbais. Jų įvairiomis technikomis piešinių, papuošalų, dekoruotų vazų, mezgimo, siuvinėjimo, vėlimo, drožimo, metalo darbus buvo galima pamatyti parodoje „Darbščiausios rankos, mylinčios širdys - Biliūnams“. N. Dapkuvienė savo sukurtais eilių posmais kvietė romantiškai pasivaikščioti kaštonų alėja. Už širdimis, galvomis ir rankomis sukurtus darbus parodos dalyviai buvo apdovanoti padėkomis ir gėlėmis.
Renginio metu nuobodžiauti nebuvo kada - gausi fotonuotraukų paroda „Biliūnai- vakar, šiandien ir rytoj“ kvietė susipažinti su kelių dešimčių kaimo istorija, bylojančia apie įdomius, veiklius ir perspektyvius čia gyvenusius, gyvenančius ir būtinai čia gyvensiančius žmones.
Kiek ilgiau visi užtruko prie „Idėjų namelio“, kuriame biliūniškiai demonstravo savo išradingumą, parodantį kiek visko galima prasimanyti iš paprasto kaštono. Čia pat buvo galima išmėginti kojų masažuoklį, pailsėti ant tinginio pagalvės, išmėginti kaštonų vantą, odos šveitiklį, sužinoti įvairių receptų, kad kaštonai pradžiugintų ne tik širdį, bet ir kūną. Pasirodo, pridėjus šiek tiek išradingumo, kaštonų lapai gali virsti puikiais knygų skirtukais, padėkliukais.
Ten pat vyko idėjų mainai - už raštu Biliūnams pateiktą idėją, kiekvienas dovanų gavo gražų rašiklį, už dvi idėjas – rašiklį bei skirtuką. Mažomis dovanomis stiprindami draugystę kiekvienam renginio dalyvis gavo dovanų po sėkmę nešantį talismaną – gražiai surištą kaštoną.
Ko gero, nėra žmogaus, kuris nežinotų, kas yra šakotis – kaip jis atrodo ir kokio skonio yra. Tačiau kaip jis gimsta – daugeliui buvo paslaptis. Todėl vienu iš renginio akcentu tapo kultūros paveldo ženklu sertifikuotos G. Laurynienės kepyklos „Laugena“ darbuotojos demonstruojamas parodomojo šakočio kepimas.
Sveikinimo kalbose, kalbėjęs seimo narys E. Jonyla, Raseinių rajono savivaldybės tarybos narys A. Mielinis, Girkalnio ir Paliepių seniūnijų seniūnės J.Šaulienė ir J.Garliauskienė, Raseinių rajono vietos veiklos grupės „Raseinių krašto bendrija“ pirmininkas V. Blinstrubas, Ilgižių, Akstinų, Kaulakių, Verėduvos, Butkiškės, Pagrajos, Gėluvos, Girkalnio, Gervinės, Viduklės bendruomenės pirmininkai džiaugėsi, kad Biliūnų bendruomenės pavyzdys akivaizdžiai parodo, kaip viskas priklauso nuo pačių žmonių, kiek jie, susitelkę būrin, gali nuveikti vardan savo kaimo, savo pačių ateities.
Surengtuose netradiciniuose žaidimuose save išbandė visų kartų atstovai – nuo mažiausio iki vyriausio. Dangaus žibintais buvo išskraidintos ateities svajonės.
Šventė baigėsi. Biliūnai toliau skaičiuoja savo istoriją ir tiki gražia bei prasminga ateitimi.
Vilma Račkauskienė
Biliūnų kaimo bendruomenės pirmininkė
« Atgal į naujienas